مناطق گردشگری لرستان
لرستان را بهتر بشناسیم
2019/06/23
7 جاذبه گردشگری برتر استان فارس
2019/07/01

بهترین مناطق گردشگری خوزستان

جاذبه های گردشگری خوزستان

استان خوزستان به مرکزیت اهواز در جنوب غربی ایران، و در کرانه خلیج فارس قرار داشته و مرکز تولید نفت و گاز ایران به شمار می آید.

خوزستان از شمال به استان لرستان، از شمال شرقی و شرق به استان چهارمحال و بختیاری، از شمال غربی به استان ایلام، از شرق و جنوب شرقی به استان کهگیلویه و بویر احمد، از جنوب به استان بوشهر و خلیج فارس و از غرب به کشور عراق محدود می شود.

نقاط مرکزی و جنوب غربی استان در هفت ماه اول سال گرم و تا حدودی شرجی است. به طوری که در اواسط تابستان دما به ۵۰ درجه سانتی گراد می رسد. بهترین زمان سفر در ۵ ماه آخر سال و نوروز است. در این میان تنها در اواسط زمستان هوا کمی رو به سردی می رود.

 

 

جاذبه های گردشگری خوزستان

 

 

آرامگاه یعقوب لیث صفاری

 

یکی از جاذبه های گردشگری خوزستان آرامگاه یعقوب لیث صفاری می باشد که نام یعقوب لیث در زنده نمودن فرهنگ پارسی در کنار نام حکیم ابوالقاسم فردوسی جای می گیرد، چون وی نخستین شهریاری بود که زبان پارسی را 200 سال پس از ورود اسلام به ایران به عنوان زبان رسمی ایران اعلام کرد.

تا قبل از یعقوب لیث صفاری 28 حرف فارسی وجود داشته اما یعقوب 4 حرف دیگر ( گ چ پ ژ ) را وارد زبان فارسی کرده است. وی دنباله رو رودکی بوده و فردوسی شاعر بزرگ ایران زمین پیرو وی بوده است.

 

جاذبه های گردشگری خوزستان

 

هنر او جایگزینی زبان پارسی به جای زبان عربی در دستگاه اداریش بود و برای نخستین بار بعد از حمله اعراب به ایران؛ زبان پارسی زبان رسمی کشور می شد.

یعقوب همه ی افراد را مجاب کرد که به زبان فارسی سخن بگویند. یعقوب لیث سخن گفتن به زبان عربی به جای زبان مادری را برچید.

زمانی که محمدبن واصل سفیر خلیفه عباسی پیش یعقوب لیث می آید یعقوب به زبان خودش سخن می گوید و درخواست می کند سفیری را بفرستند که بتواند به زبان ایرانی سخن بگوید.

 

آرامگاه یعقوب لیث صفاری در کجا قرار دارد ؟

 

آرامگاه یعقوب لیث صفاری در روستای شاه آباد در ده کیلومتری دزفول در قسمت سمت راست جاده دزفول به شوشتر قرار دارد. در اطراف این آرامگاه باقی مانده های شهر گندی شاپور را می توان دید. این بنای زیبا و با شکوه به دلیل اهمیت تاریخی و فرهنگی به شماره 2550 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

شوشتر

 

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری خوزستان شهر باستانی شوشتر با آثار باستانی بی نظیر است. این شهر در دامنه کوه های زاگرس قرار دارد. شوشتر دارای زمستان و پاییزی مدیترانه ای بوده و زیست بوم سرسبز آن از پایان زمستان تا آغازه های بهار بسیار دلپذیر است.

 

جاذبه های گردشگری خوزستان

اهواز-رود کارون و حواشی زیبای آن

 

رود کارون و حواشی بسیار زیبا و پل های متعدد آن از جاذبه های گردشگری خوزستان در اهواز است، جاذبه ای که چشم هر بیننده ای را خیره می کند.

نمی شود به خوزستان رفت اما از لذت گردش در حواشی رود کارون در شب های قشنگ اهواز صرف نظر کرد!

 

جاذبه های گردشگری خوزستان

 

 

جاذبه های گردشگری خوزستان

 

 

خرمشهر

 

خرمشهر اولین و بزرگترین بندر ایران و خاورمیانه قبل از وقوع جنگ عراق علیه ایران بوده و هم اکنون دومین بندر حمل کانتینری بعد از بندر شهید رجایی با 13 اسکله حمل و تخلیه بار است.

این شهر به خاطر داشتن رونق اقتصادی عظیم 250 هزار نفر جمعیت داشته ولی هم اکنون جمعیت آن با احتساب بخش ها و دهستان های تابعه به 163 هزار نفر کاهش یافته است.

 

جاذبه های گردشگری خوزستان

 

قبل از وقوع جنگ خرمشهر بزرگ ترین صادر کننده انواع خرما به جهان نیز بوده است. اهمیت اقتصادی و موقعیت استراتژیکی این شهر و وجود ذخایر عظیم نفتی و داشتن دو رودخانه آب شیرین و دسترسی به خلیج فارس از طریق رودخانه اروندرود، این عروس جنوبی ایران را همواره در معرض رشک و حسد قرار می داده است.

 

آبادان

 

آبادان یکی از شهر های مهم ایران و قلب تپنده اقتصاد نفتی کشور محسوب می شود. بسیاری از اولین های ایران در آبادان تاسیس شده است. شهری که از محبوبیت های خاصی در بین مردم ایران برخوردار است.

 

جاذبه های گردشگری خوزستان

 

بسیاری از مردم آبادان با رونق بیشتر این شهر و در جستجوی کار از شمال خوزستان و منطقه نفتی مسجد سلیمان یا جاهای دورتر به این شهر آمده اند. بسیاری نیز از استان بوشهر و چهارمحال و بختیاری بوده اند. از ترکیب این مردمان لهجه آبادانی پدید آمد، گویشی که آمیزه ای از لهجه لری دشتی با لهجه محلی شده است.

 

جاذبه های گردشگری خوزستان

 

دزفول

 

دزفول با زیست بوم زیبای جلگه ای-کوهپایه ای و کوهستانی خود در سراسر سال و به ویژه در روز های نوروز پذیرای شمار بسیاری از گردشگران است. وجود دو رودخانه دز و کرخه در این منطقه سبب شده که این شهرستان دارای زمین های حاصل خیزی باشد.

 

جاذبه های گردشگری خوزستان

 

یکی از زیباترین دریاچه های ایران و جهان در شمال غربی دزفول و پشت دو کوه شاداب و تنگوان شکل گرفته و چهره زیبایی به منطقه «شهیون» داده است.

 

جاذبه های گردشگری خوزستان

 

در قسمت جنوبی سد دز و شمال شهر دزفول تفریگاه ساحلی زیبا و دیدنی دز (علی کله) واقع شده که از مهم ترین جاذبه های گردشگری خوزستان و دزفول در فصول بهار و زمستان به شمار می رود. آب زلال و فضای فرح بخش علی کله در فصول گرم سال فرصتی مغتنم برای شنا و استفاده از فضای آرامش بخش ساحل دز را فراهم آورده است.

 

آبشار شوی

 

آبشار شوی با 85 متر ارتفاع و 70 متر عرض در شهر دزفول، در مرز دو استان خوزستان و لرستان قرار دارد. این آبشار از زیباترین آبشار های کشور است و از نظر بزرگی، یکی از منحصر به فرد ترین آبشار های خاورمیانه است.

 

جاذبه های گردشگری خوزستان

 

اندیمشک-سد دز

 

سد عظیم دز در کوه های زاگرس توسط ایتالیایی ها ساخته شد. این سد بتونی در 23 کیلومتری شمال شرقی اندیمشک واقع شده است. دریاچه این سد 65 کیلومتر طول و 225000 کیلومتر مربع مساحت داشته و گنجایش نهایی آن 3.3 میلیارد متر مکعب می باشد.

 

جاذبه های گردشگری خوزستان

 

این سد با ارتفاع 203 متر در زمان ساخت خود به عنوان یکی از مرتفع ترین سدهای جهان (ششمین سد جهان در آن زمان) شناخته می شد و در حال حاضر پنجاهمین سد بلند دنیا در بین سدهای ساخته شده و در دست ساخت می باشد.

این سد در زمان محمد رضا پهلوی و طی سال های 1338 تا 1341 ساخته شد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *