باغ سمی، ایتالیا
2019/05/09
جاذبه های گردشگری گیلان
گیلان، انتخابی عالی برای گذراندن تعطیلات
2019/06/17

سفر به اصفهان به روایت یک توریست

توریست اصفهان

اصفهان، پایتخت سلجوقیان و صفویان و سومین شهر پهناور و پرجمعیت ایران پس از تهران و مشهد است. صبح زود به قصد سفر به این شهر فیروزه ای حرکت می کنیم و وارد جاده ای از جنس برهوت می شویم.به دودلیل سفر زمینی را انتخاب می کنیم، کوتاهی راه و اینکه بتوانیم از زیبایی های کویر لذت ببریم و از شهر ها و روستاهای قلب کویر دیدن کنیم.

هتل عباسی

پس از رسیدن به شهر معجزه ها یعنی اصفهان در هتل عباسی مستقر شدیم. این هتل آنقدر لوکس و زیبا است که 5 ستاره برای آن بسیار کم است. مینیاتورهای ساخته شده با موزائیک برق می زدند.

 

 

هتل عباسی اصفهان

هتل عباسی اصفهان

 

سی و سه پل

پس از کمی استراحت از هتل خارج شدم و از انجا که قبلا از سی و سه پل تعریف زیادی شنیده بودم به عنوان اولین مقصد راهی سی و سه پل شدم. پلی که با چراغانی خاص خود در شب، اصفهان را به شهر پریان تبدیل می کند.

 

 

سی و سه پل اصفهان

سی و سه پل اصفهان

 

یکی از اولین شاهکارهای معماری اصفهان در دوران صفویه روی رودخانه زاینده رود، همان سی و سه پل به زبان عام یا پل « الله وردیخان » است.

این پل در گذشته « پل جلفا » نامیده می شد.

سی و سه پل معماری خاصی داردکه هر بیننده ای را به خودش مجذوب می کند. در کتاب های تاریخی نوشته شده که اوایل، سی و سه پل، چهل دهانه داشته که به مرور زمان و خرابی هایی که بوجود آمد تبدیل به 33 دهانه شده و به دلیل عبور زاینده رود از زیر این پل قسمت های پایینی پل بسیار خنک است.

 

میدان نقش جهان

بعد از سی و سه پل اصفهان عازم میدان نقش جهان می شویم، میدانی که توسط یونسکو به عنوان میراث جهانی ثبت شده است.پس از کنکاش فراوان و بالاخره پیداکردن یک جای پارک خالی در پارکینگی در اطراف میدان، از سردر قیصریه وارد نقش جهان می شویم.این مجموعه با ترکیبی از بناهای تاریخی قدمت طولانی دارد.این میدان و حواشی آن که شامل مسجد شاه، مسجد شیخ لطف الله، عمارت عالی قاپو، بازار قیصریه، و بازارهای قدیمی زیبا و متعدد می شود در زمان صفویه ساخته شده است.

 

 

میدان نقش جهان

میدان نقش جهان

 

این مجموعه کار دست هنرمندان به نام اصفهانی مثل محمدرضا و علی اکبر اصفهانی است.

همه امکانات تفریحی و گشت و گذار در این میدان وجود دارد و باتوقف در این مکان زمان طولانی را صرف بازدید از بناهای تاریخی آن خواهید کرد.

مسجد شیخ لطف الله

ضلع شرقی میدان نقش جهان اصفهان را در پیش می گیریم تا به سردر ورودی مسجد شیخ لطف الله برسیم مسجدی منحصر به فرد که در میان صدها بنای لاجوردی شهر را به آفتاب نشسته و تماشاگر گذر تاریخ است.

از همان پله های ورودی اش می توان خاص بودنش را فهمید. مسجدی که نه مناره دارد نه شبستان ورودی (حیاط ) و وقتی به زیر گنبد ترنجی اش می رسیم در دنیایی از رنگ و نقش  و نور محصور شده ایم، نوری نوازشگر و ملایم که این طاق مدور هوش ربا را حجله گاهی می کند برای یک خلوت دلپذیر با معبود.

 

مسجد شیخ لطف الله

مسجد شیخ لطف الله

 

این مسجد بی نظیر مثل سایر بناهای میدان نقش جهان  و اصفهان پس از انتقال پایتخت از قزوین به اصفهان و به دستور شاه عباس کبیر ساخته شده است.

 

کاخ هشت بهشت

از چهلستون به سمت هشت بهشت می رویم.

کاخ هشت بهشت هم مثل اکثر بناهای اصفهان در دوره صفویه و در زمان شاه سلیمان صفوی ساخته شده و پس از طی یک دوره اوج و شکوفایی در تکمیل و زیبایی سرانجام در دوره قاجار به حرمسرای تابستانه فتحعلیشاه قاجار در می آید. هشت تا از زنان سوگلی او که به هشت حوری بهشتی معروفند در آنجا مستقر می شوند و در همان تاریخ در حالیکه شاه بی کفایت قاجار به خوش گذرانی در این کاخ بهشتی مشغول بوده، اکثر نقاشی ها و طلاکاری ها و زیور آلات نفیس به جا مانده از دوران صفویه از یک طرف و تکه تکه خاک کشور از طرفی دیگر در دالانهای تو در توی تاریخ یکی یکی مفقود می شدند.

 

کاخ هشت بهشت

کاخ هشت بهشت

 

این قصر از همان ابتدای احداث «کاخ هشت بهشت» «هشت به هشت» و «هشت در بهشت» نامیده می شده است.

 

منار جنبان

اصفهان است و مناره های فیروزه ای آن، و در راس همه ی آنها منار جنبان قرار دارد.

 

 

منار جنبان اصفهان

منار جنبان اصفهان

 

این بنا که در اصل بقعه ای است متعلق به یکی از زاهدان قرن هشتم موسوم به عمو عبدالله، در عهد ایلخانان مغول یعنی چند قرن قبل از دوران صفویه ساخته شده است. معماری آن به سبک مغولی است و با وجودی که به لحاظ هنری و زیبایی شناسی قابل مقایسه با مساجد میدان نقش جهان نیست ولی شهرتش را مدیون حرکت همزمان مناره هایش است که به دلیل خاصیت فیزیکی تشدید یا رزونانس شکل می گیرد؛ بطوریکه وقتی شخصی مناره سمت راست را حرکت می دهد، مناره سمت چپی هم با وجودی که نه متر از آن فاصله دارد خود به خود به لرزه میافتد.

 

چهل ستون

باغ چهل ستون اصفهان تنها قسمت کوچکی از باغ وسیع جهان نماست که پیشینه ی آن به قبل از دوران صفوی می رسد.

شاه عباس اول در میان آن کوشکی بنا کرد که هسته نخستین کاخ چهل ستون بود و تالار میانی کاخ و غرفه های چهار گوشه آن را شامل می شد.

 

 

چهل ستون اصفهان

چهل ستون اصفهان

 

در دوران حکومت شاه عباس دوم تحولات چشم گیری در این ساختمان پدید آمد. این کاخ بطور رسمی در سال 1057 هجری قمری به منظور تشریفات و پذیرایی از پادشاهان و صاحب منصبان دولت های هم عصر دولت صفوی اختصاص داده شد.

دلیل نامگذاری این بنا به عنوان چهل ستون اینست که انعکاس تصویر 20 ستون ایوان ضلع شرقی کاخ در استخر مقابل، در مجموع تعداد ستون ها را به چهل می رساند.

 

عالی قاپو

در ضلع غربی میدان نقش جهان اصفهان، درست در مقابل مسجد، کاخ عالی قاپو خودنمایی می کند.

کاخی که مربوط به زندگی خصوصی شاه عباس بوده و از شش طبقه متفاوت منحصر به فرد با معماری بسیار زیبا ساخته شده است.

 

 

عالی قاپو

عالی قاپو

 

از همان بدو ورود راه پله های کاشی کاری شده با رنگ های زرد و آبی چشممان را می گیرد و ما را به هر طبقه که می رساند حیران از این همه ظرافت و زیبایی هنر ناب ایرانی می شویم. هنری که می توان در معماری طاقها و نگاره های دیوار ها و کنده کاری روی سقف های چوبی و گچ بری ها و آینه کاری هایش دید.

به خصوص اوج زیبایی و هنر نمایی آن در ایوان ستون دار با سقف چوبی نقاشی شده نمایان می شود.

از شگفتی های این کاخ، گچ بری های تابلار موسیقی و سیستم عجیب آبرسانی به کاخ می باشد.

 

بازار اصفهان

بازار اصفهان که یادگار دوران صفویان است در میدان نقش جهان اصفهان واقع شده است.

صدای قلم زنی در سراسر بازار به گوش می رسد و دیدن چهره های پسران و دختران جوانی که چکششان عاشقانه بر روی تابلو های قلم زنی فرود می آید ستودنی است.

 

بازار اصفهان

بازار اصفهان

 

 

 

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *