جاذبه های گردشگری گیلان
گیلان، انتخابی عالی برای گذراندن تعطیلات
2019/06/17
جاذبه های گردشگری کرمانشاه
کرمانشاه در یک نگاه
2019/06/19

همدان، شهر هخامنش

مکان های دیدنی همدان

همدان یکی از کلانشهر های ایران و مرکز استان همدان است. این شهر در دامنه کوه الوند قرار دارد و در بلندای 1741 متری از سطح دریا واقع شده است.

همدان در منطقه غربی و کوهستانی کشور واقع شده است به همین دلیل شهر سردسیری است و نیز قدیمی ترین شهر ایران و کهن ترین شهر جهان به حساب می آید.

همدان اولین پایتخت مادها بوده است و مادها این شهر را هگمتانه نامیدند و همدان صورت جدید هگمتانه است.

استان همدان از سمت شمال به استان های زنجان و قزوین، از سمت جنوب به استان لرستان، از سمت شرق به استان مرکزی و از سمت غرب به استان های کردستان و کرمانشاه محدود شده است.

 

جاذبه های گردشگری همدان :

 

تپه های عباس آباد

 

تپه عباس آباد نزدیک و مشرف به میدان قائم می باشدو از جمله مکان های دیدنی همدان به حساب می آید. این تپه به دلیل مشرف بودن به این شهر همواره از موقعیت ویژه ای برخوردار بوده است و از جمله

در گذشته هرگاه حاکمی تغییر می کرد یا اتفاق مهمی می افتاد در بالای تپه طبل و نقاره نواخته می شد و به همین دلیل به تپه نقاره خانه نیز معروف بوده است.

 

مکان های دیدنی همدان

 

امروزه این تپه به یک مجموعه تفریحی تبدیل شده است که امکاناتی از قبیل رستوران، سالن پذیرایی، نمایشگاه، استخر قایقرانی، زمین پینت بال، پیست اسکیت، وسایل بازی کودکان و سایر امکانات تفریحی دارد.

 

آرامگاه ابو علی سینا :

 

ابو علی سینا از دانشمندان و نوابغ مشهور ایران و جهان است. آرامگاه ابو علی سینا در همدان یکی دیگر از شاهکارهای معماری استاد هوشنگ سیحون است.

 

مکان های دیدنی همدان

 

آثار وی بویژه قانون که در زمینه پزشکی به چندین زبان ترجمه و برای سالیان دراز در معتبرترین دانشگاه های دنیا تدریس می شود. این دانشمند گرانمایه در زمینه علوم مختلف از جمله فلسفه، ریاضیات، طب، علوم طبیعی، علوم غریبه، موسیقی و روان شناسی صاحب آثار و اندشه برجسته ای است.

وی 450 کتاب در زمینه های گوناگون نوشته و جرج سارتن در کتاب تاریخ علم وی را یکی از بزرگترین اندیشمندان و دانشمندان پزشکی می داند.

 

آرامگاه بابا طاهر :

 

آرامگاه بابا طاهر عریان از مکان های دیدنی همدان در میدان باباطاهر همدان قرار دارد و این اثر در تاریخ 21 اردیبهشت1376 با شماره ثبت 1870 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

مکان های دیدنی همدان

 

بابا طاهر یا بابا طاهر عریان، عارف و شاعر ایرانی و دوبیتی سرای اواخر سده چهارم و اواسط سده پنجم هجری قمری  و معاصر طغرل شاه سلجوقی بود.

 

غار علیصدر :

 

غار علیصدر در فاصله 75 کیلومتری شمال غربی همدان یکی از غارهای تالابی ایران و از معدود غارهای آبی جهان است.

 

مکان های دیدنی همدان

 

گفته می شود که این غار بزرگ ترین غار آبی جهان می باشد. این غار در ارتفاعات ساری قیه نزدیک روستای علی صدر شهرستان کبودراهنگ در استان همدان واقع شده است. محوطه غار دالان های پیچ در پیچ و دهلیز های متعددی دارد.

از مجموعه رشته آبها، دریاچه بزرگی در درون غار بوجود آمده و از این رو نفوذ به ژرفای غار تنها با قایق میسر است. غار علیصدر یکی از دیدنی های جهانگردی استان همدان است.

 

شهر زیرزمینی سامن :

 

شهری زیرزمینی پنهان در جنوب غربی شهرستان ملایر و در بخش سامن واقع شده است.این شهر یکی از تاریخی ترین مکان های دیدنی همدان است.

 

مکان های دیدنی همدان

 

این شهر در سال 1384 به طور اتفاقی کشف شد. باستان شناسان هسته اولیه شهر را متعلق به قبل از دوره اشکانیان می دانند که در طول تاریخ به وسعت آن افزوده شده است. موقعیت کنونی شهر این احتمال را می دهد که خرابه های شهری باشد که از آن به عنوان رامن در کتاب های المسالک و الممالک یاد شده است.

 

دره مرادبیگ همدان :

 

دره مرادبیگ یا دره مرادبیک در جنوب شهر همدان از جمله مکان های دیدنی همدان و بزرگ ترین دره کوهستان الوند است.

 

مکان های دیدنی همدان

 

این دره برخلاف سایر دره های الوند در منطقه بسته ای قرار داشته و آمد و شد در آن بسیار اندک بوده است.

بر اساس مصوبه شورای عالی شهرسازی در سال 67 شمسی این دره به محدوده خدمات شهری ملحق و جزو شهر همدان محسوب شد و اینک با زیبایی و آب و هوای خنک خود به یکی از جاذبه های گردشگری در همدان تبدیل شده است.

 

گنجنامه :

 

داریوش اول هخامنشی پس از اتمام کار سنگ نبشه های بیستون، دستور نقش کتیبه گنجنامه را داده است. پس از او فرزندش خشایار شاه نیز به پیروی از او کتیبه ای در سمت راست و کمی پایین تر از سنگ نبشته پدر بر جای گذارده است.

 

مکان های دیدنی همدان

 

کتیبه یا سنگ نبشته های گنج نامه نوشته هایی از دوران داریوش و خشایارشاه هخامنشی است که بر دل یکی از صخره های کوه الوند در پنج کیلومتری غرب همدان و در انتهای دره ی زیبای عباس آباد حک شده است که جزو پربازدیدترین مکان های دیدنی همدان به شمار می رود که هرساله گردشگران زیادی را از سراسر جهان جذب می کند.

این کتیبه ها هرکدام در سه ستون بیست خطی به زبان های پارسی باستان، عیلامی و بابلی نو، نوشته شده اند.

در سمت چپ هر دو لوح متن پارسی باستان به پهنایی معادل 115 سانتی متر، وسط آنها متن عیلامی و در سمت راست متن بابلی نو حک شده است.

 

متن کتیبه گنج نامه :

 

ایران شناسان بسیاری در صدد ترجمه متون کتیبه های گنج نامه بوده اند ولی عاقبت «سر هنری راولینسن» انگلیسی موفق شد که رمز خط میخی پارسی باستان را کشف و آن را ترجمه نماید :

 

«خدای بزرگ است اهورا مزدا، که این زمین را آفرید، که آن آسمان را آفرید، که مردم را آفرید، که داریوش را شاه کرد، شاهی از [میان] بسیاری. فرمانروائی از [میان] بسیاری.

منم داریوش، شاه بزرگ، شاه شاهان، شاه سرزمین هایی که نژاد های گوناگون دارند، شاه سرزمین دور و دراز، پسر ویشتاسب هخامنشی

 

متن هر دو کتیبه یکی است، فقط در کتیبه خشایار شاه به جای نام داریوش نام خشایار شاه آمده است. این اثر طی شماره 92 مورخ 15/10/1310 در فهرست آثار تاریخی و ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

گنجنامه در یکی از دامنه های کوهستان الوند و به فاصله 5 کیلومتری جنوب غربی همدان در دره مصفای عباس آباد قرار دارد.

آب و هوای خنک در تابستان، باغ های زیبایی که در مسیر دره منتهی به گنجنامه قرار دارند، آبشار و کتیبه سنگ نبشته ای که متعلق به دو تن از شاهان بزرگ هخامنشی یعنی داریوش و خشایار شاه می باشد از دیگر آثار دیدنی این محل می باشد.

 

مکان های دیدنی همدان

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *