جاذبه های گردشگری قزوین
دیدنی های قزوین
2019/07/16

7 جاذبه گردشگری یزد

استان یزد(yazd) به مرکزیت شهر یزد در مرکز ایران قرار گرفته و از اطراف با استان های اصفهان، خراسان جنوبی، کرمان و فارس همسایه است. این استان در حدود 74493 کیلومتر مربع وسعت داشته و به تنهایی چهار و نیم درصد از کل مساحت ایران را در بر می گیرد. در فصول بهار و تابستان، آب و هوای بیشتر مناطق استان گرم و خشک و در فصول زمستان و پاییز سرد و نسبتا مرطوب است.

یزد شهر بادگیرها،از دیرباز مورد توجه بازرگانان و مسافران ایرانی و خارجی بوده و هست. معماری این دیار که نشان از هم زیستی مردم با طبیعت کویری دارد و مهارت شان در به دست آوردن و مدیریت آب که در بناهای کم نظیر و محله های قدیمی به چشم می خورد نکته ای است که گردشگران را جذب می کند تا از مکان های دیدنی یزد دیدن کنند.

یزد از سرزمین های باستانی اقوام ایرانی و دارای میراث درخشانی از فرهنگ و تمدن کهن است. مورخان یونانی این شهر را «ایساتیس» خوانده اند. این استان به واسطه دور بودن از درگیری ها و جنگ های سیاسی تاریخ کشور ایران تا حدودی ایمنی داشته است.

از طرفی صعب العبور بودن راه ها به همراه محدودیت منابع آبی و دلایل دیگر مانع عمده تسخیر این منطقه توسط بعضی از حکومت های بزرگ و کوچک در طول تاریخ بوده است. سفرنامه هایی مانند سفرنامه مارکوپولو موید آن است که این شهر از دیرباز مورد توجه مسافران بوده است.

 

باغ دولت آباد

 

باغ دولت آباد توسط محمدتقی خان، بزرگ سر سلسله ی خان های یزد در زمان زندیه بود. وی پس از به قدرت رسیدن، قنات دولت آباد را از مهریز به یزد کشید و پس از آن عمارت «باغ دولت آباد» را در امتداد آن احداث کرد. این ساختمان، محل اقامت این حاکم مقتدر نیز بود. این باغ دارای دو در می باشد، در اصلی از بلوار دولت آباد و در دیگر از خیابان رجایی باز می شود.

 

مکان های دیدنی یزد

 

ارتفاع بادگیر این عمارت که بلندترین بادگیر جهان نیز محسوب می شود از سطح زمین 33/80 متر است. فضای سبز این باغ شامل درختان کاج،سرو،گل سرخ،محمدی،درختان میوه و به خصوص انگور و انار است که به وسیله قنات«دولت آباد» مشروب می شد.

این مجموعه یادگاری از دوره افشاریه و زندیه است که حال جزو مکان های دیدنی یزد به شمار می آید. اکثر اتاقهای باغ حوض دارد و بادگیر معروف آن در یکی از همین اتاق ها می باشد.

امیر چخماق

 

امیر جلال الدین چخماق از سرداران و امرا شاهرخ تیموری و حاکم یزد در قرن هشتم هجری با همکاری همسر خود فاطمه خاتون در جهت آبادانی یزد مجموعه ای شامل تکیه،میدان،حمام،کاروانسراها،خانقاه،قنادخانه،چاه آب سرد و از همه مهم تر مسجد امیر چخماق را بنیان نهاده است. سنگ نصب شده در کریاس مسجد به طرف میدان، شبکه های ظریف از کاشی های معرق دور خارجی گنبد، محراب صفحه اصلی با تاقنمای مقرنس کاری و … این مسجد را از نظر مرتبه زیبایی بعد از مسجد جامع قرار داده است.

 

مکان های دیدنی یزد

معبد پیرهریشت زرتشتیان-اردکان

 

پیرهریشت از نیایشگاه های زردشتی در استان یزد واقع شده است. این نیایشگاه و آتشکده در 90 کیلومتری غرب یزد و در 15 کیلومتری شهر اردکان در دامنه کوه های کم ارتفاع و بدون پوشش گیاهی واقع شده و از مکان های دیدنی یزد به حساب می آید.

 

مکان های دیدنی یزد

 

زرتشتیان بر این باورند که (هریشت) محل غایب شدن یکی از کنیزه های بانوی(یزدگرد ساسانی) است. زرتشتیان هر ساله در روز هیجدهم نوروز به این محل می آیند و به زیارت و جشن می پردازند.

حمام خان یزد

 

حمام های تاریخی نقش مهمی در معماری و تاریخ سرزمین ما دارند. اکثر حمام های به جامانده از روزگار قدیم، حالا تبدیل به موزه یا رستوران شده اند و برای بازدید گردشگران آماده هستند. حمام خان یزد یکی از این حمام ها و از مشهورترین آن هاست که معماری ساده و چشم نوازش، آن را تبدیل به یکی از پربازدیدترین مکان های دیدنی یزد کرده است.

 

مکان های دیدنی یزد

 

افراد زیادی هستند که با تغییر کاربری مکان های تاریخی موافق نیستند و معتقدند هر بنایی را باید به شکلی که بود حفظ کرد. اما در مقابل، عده ی زیادی هم معتقدند که تغییر کاربری مانند دمیدن جان دوباره در کالبد خاموش بناهای تاریخی است و جاهایی مثل حمام خان را که به دلیل عدم نیاز امروزی مردم، بلااستفاده مانده بودند، به مرکز توجه گردشگران تبدیل می کند.

طرفدار هرکدام از این دو دیدگاه که باشیم، حالا حمام خان به سفره خانه ای زیبا تبدیل شده که با انواع غذاهای ایرانی و غذاهای سنتی یزدی پذیرای گردشگران شهر پربازدید یزد است.

آتشکده یزد

 

آتشکده یزد یکی از بناهای ماندگار و از آثار مقدس زرتشتیان در ایران است. آتشکده یزد محل نگهداری آتش مقدس زرتشتی در شهر یزد و نیایشگاه زرتشتیان ساکن در این شهر است. ورود به این نیایشگاه همیشه برای نیایش کنندگان با آدابی همراه بوده است. از جمله پاکیزگی زنان و مردان. مردان باید برای ورود با کلاه سفید و زنان بلا روسری سفید و لباس رنگ روشن و بدون کفش وارد شوند.

 

مکان های دیدنی یزد

 

آتش مقدس درون مجمر بزرگی از جنس برنز است و شخصی به نام «هیربد» مسئول روشن نگه داشتن آن است. بازدیدکنندگان این آتشکده می توانند این آتش همیشه فروزان را از پشت دیوار شیشه ای ببینند.

 

مسجد جامع یزد

 

مسجد جامع یزد به شیوه ایوانی در دل کویر در حدود 100 سال و در طی سه دوره بنا شده است. پایه های اصلی مسجد مربوط به دوره ساسانیان، بنای گنبد خانه متعلق به دوره ایلخانی و سردر رفیع مسجد متعلق به زمان شاهرخ و دوره تیموری است.

 

مکان های دیدنی یزد

 

این بنا از لحاظ خوابیدگی گنبد، سر در رفیع و بلند و همچنین کاشیکاری زیبا و منحصر به فرد، شهرت بسیاری یافته است.

 

خانه آقازاده-ابرکوه

 

این خانه با مساحتی بالغ بر 851 متر با طرح حیاط مرکزی، یکی از تاریخی ترین مکان های دیدنی یزد است. بنای مذکور با گچ بری های ظریف و زیبا مقرتس های گچ بری و … تزئین شده است. قسمت شاخص و جالب توجه بنا بادگیر دو طبقه و کلاه فرنگی بوده که در نوع خود بی نظیر است. ارتفاع بادگیر 18 متر و با مساحت 18 متر مربع بوده و در دهانه ی بادگیر 19 عدد دریچه تنظیم هوا وجود دارد که با بادگیر دومی هماهنگی و ارتباط دارد.

 

مکان های دیدنی یزد

 

بادگیر و کلاه فرنگی به ترتیب حکم خنک کنندگی و نور رسانی فضای زیرین و تالار خانه را دارند. قدمت خانه ی آقازاده به دوره قاجاریه باز می گردد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *