جاذبه های گردشگری اردبیل
7 جای دیدنی اردبیل
2019/06/22
جاذبه های گردشگری خوزستان
بهترین مناطق گردشگری خوزستان
2019/06/25

لرستان را بهتر بشناسیم

مناطق گردشگری لرستان

استان لرستان به مرکزیت خرم آباد که از استان های غربی کشور است از سمت شمال با استان های همدان و مرکزی، از شرق با اصفهان، از جنوب با خوزستان و از غرب با کرمانشاه و ایلام همسایه است.

استان لرستان سرزمینی پر آب و با آب و هوای معتدل و کوهستانی است.

مناطق گردشگری لرستان، برای گردشگرانی که به ایرانگردی می پردازند دارای ویژگی های منحصر به فردی است و هرکسی به هر سلیقه ای می تواند مکانی مطابق میل خود برای لذت بردن در دسترس داشته باشد.

 

قلعه فلک الافلاک

 

قلعه فلک الافلاک با 5300 متر مربع مساحت بر فراز تپه ای در مرکز شهر خرم آباد قرار دارد. حریم آن از شرق و جنوب غربی به رودخانه خرم آباد  و از غرب به خیابان و محله دوازده برجی و از سمت شمال به خیابان فلک الافلاک محدود می شود.

 

مناطق گردشگری لرستان

 

فلک الافلاک با نام قلعه دوازده برجی هم شناخته می شود. این بنا از چشم گیرترین مناطق گردشگری لرستان است. تاریخ ساخت این قلعه به دوره ساسانیان برمی گردد و به شماره 883 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

در مجموعه قلعه فلک الافلاک دو موزه مردم شناسی و باستان شناسی وجود دارد که از دیدنی های این شهر به شمار می آیند.

 

دریاچه کیو

 

دریاچه کیو در کنار پارکی به نام کیو در خرم آباد واقع شده است و آب آن از چشمه تامین می شود.

کیو در گویش لری مردمان خرم آباد به رنگ کبود و آبی تیره است و دلیل نامگذاری آن به نام کیو نیز به خاطر رنگ دریاچه به هنگام پر آبی است که به دلیل زلالی آب و وجود گونه های گیاهی در آن، رنگ کبودی را به خود می گیرد.

 

مناطق گردشگری فارس

 

این دریاچه زیبایی خاصی به شهر بخشیده است. مساحت آن هفت هکتار و عمق آن بین سه تا هفت متر است. دریاچه کیو بعد از قلعه تاریخی فلک الافلاک پربازدیدترین اثر تفریحی طبیعی خرم آباد است.

این دریاچه علاوه بر زیبایی های چشمگیر، زیستگاهی مناسب برای جانوران آبزی و پرندگان بومی و مهاجر است.

دریاچه کیو نگین فیروزه ای رنگ شهر خرم آباد با چشم اندازی زیبا و دیدنی به عنوان یکی از مناطق گردشگری لرستان است. در طول فصل بهار و تابستان پذیرای صدها مسافر و گردشگر از نقاط مختلف کشور است.

این دریاچه طبیعی به طور معمول همه ساله در فصل پاییز خشک و در پایان فصل زمستان به صورت طبیعی و خودجوش پر آب می شود. آب سرچشمه دائمی گلستان که در زیر قلعه فلک الافلاک قرار دارد را به منظور دائمی کردن دریاچه کیو انتقال داده اند.

 

مناره آجری

 

اگر از کنار خرابه های شهر قدیمی « شاپورخواست » در حال گذر باشید در اولین نگاه مناره ای 30 متری قد کشیده تا بلندای آسمان را می بینید که در گذشته کاروان هایی که از کوه های دیگر به این منطقه سفر می کردند راه خود را از طریق این مناره ی آجری پیدا می کردند.

همچنین دیده بان های زیادی از بالای آن دشمن را دیده و مردم را به موقع از خطر حمله آگاه می کردند. این مناره که متعلق به قرن چهارم می باشد دارای 99 پله است که به صورت چرخشی تا انتهای آن بالا می رود.

 

مناطق گردشگری لرستان

 

گفتنی است جایگاه اولیه این مناره ها کشور سوریه بوده با این تفاوت که مناره آنها چهارگوش و از سنگ و مناره ایرانی ها استوانه ای با پایه های چهارگوش از آجر بوده است.

 

پل شکسته یا پل شاپوری

 

مناطق گردشگری لرستان

 

پل شکسته یا پل شاپوری که یکی از مناطق گردشگری لرستان به حساب می آید، در غرب شهر قدیمی شاپور خواست بر روی رودخانه ای خشک قرار دارد که یکی دیگر از شاهکارهای دوره ساسانی است.

این پل 28 طاقی که تنها 6 طاق آن باقی مانده از «سنگ تراش داده شده» ساخته شده است و عامل ارتباط غرب استان لرستان با شرق و از آنجا به خوزستان و تیسفون(پایتخت ساسانیان) بوده است.

 

پل کشکان

 

مناطق گردشگری لرستان

 

پل کشکان به زبان لری کشکو (kashkoo) پلی است باستانی که تاریخ ساخت آن به دوره حکومت آل حسنویه در قرن چهارم هجری قمری بر می گردد.

 

آبشار آب سفید

 

آبشار آب سفید یکی از مناطق گردشگری لرستان است. آبشار آب سفید معروف به عروس زیبای لرستان می باشد. این آبشار در جنوب شرقی این استان و در دامنه کوه های زاگرس و در کنار کوه بلند قالی کوه در بخش بشارت زلقی از شهرستان الیگودرز قرار گرفته است.

 

مناطق گردشگری لرستان

 

دسترسی به آن با جاده از شهر الیگودرز و از جاده الیگودرز بزنوید امکان پذیر است. آب این آبشار از دل تونلی در یک کوه سنگی بیرون می آید. ارتفاع آبشار 70 متر و عرض تاج آن در فصل پرآبی حدود 8 متر می باشد.

این آبشار به رود رودبار لرستان (آب زالکی) می پیوندد. در مسیر الیگودرز به آبشار مکان های زیبایی قرار دارد که حیرت هر بازدید کننده ای را بر می انگیزد.

 

دریاچه گهر

 

مناطق گردشگری لرستان

 

این دریاچه حدود 30 کیلومتری جنوب شرقی دورود در منطقه حفاظت شده اشترانکوه قرار دارد. این دریاچه که به «نگین اشترانکوه» معروف است به سبب نداشتن راه ماشین رو تا حد زیادی از خرابی و آلودگی به دست انسان به دور مانده و سالانه در حدود 70000 گردشگر اقدام به بازدید از این منطقه می نمایند.

 

آبشار بیشه

 

یکی از دیدنی های شهر درود در استان لرستان آبشار بیشه است که از دل کوه های زاگرس فرو می ریزد و یکی دیگر از مناطق گردشگری لرستان است. فاصله این آبشار تا خرم آباد 65 کیلومتر می باشد. از شهرستان درود تا آبشار بیشه با قطار حدود 20 دقیقه راه است.

 

مناطق گردشگری لرستان

 

مسافران راه آهن تهران-خوزستان چون از کنار این آبشار زیبا عبور می کنند، از دیدن مناظر آن لذت زیادی می برند. آبشار بیشه 48 متر ارتفاع دارد و برای وصل شدن به آب رودخانه سزار 10 متر روان است.

روبروی ایستگاه بیشه در بالای آبشار چشمه های آب معدنی زیادی وجود دارد که از درون کوه می جوشند و رقص کنان از وسط ایستگاه قطار گذشته و به پایین آبشار فرو می ریزند. چون این آبشار با جنگل های پهناور و سرسبز بلوط همسایه است روستای کنار این آبشار و ایستگاه راه آهن، بیشه را به یک نقطه گردشگری زیبا و دیدنی مبدل کرده است.

آلاچیق ها و تخت های چوبی و سنتی نیز در پایین ایستگاه بیشه در میان درختان سر به فلک کشیده در اختیار مهمانان و مسافران قرار می گیرد.

 

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *