جاذبه های گردشگری خوزستان
بهترین مناطق گردشگری خوزستان
2019/06/25
جاذبه های گردشگری قزوین
دیدنی های قزوین
2019/07/16

7 جاذبه گردشگری برتر استان فارس

استان فارس (Fars) به مرکزیت شهر شیراز در جنوب ایران واقع شده است. آب و هوای این استان در نقاط مختلف آن به سه دسته کوهستانی، معتدل و گرم تقسیم می شود. استان فارس با داشتن اقوام مختلفی چون لرها، قشقایی ها و عرب ها و جاذبه های متعدد تاریخی، مذهبی و طبیعت استان فارس؛ یکی از مراکز مهم گردشگری ایران است.

 تخت جمشید

تخت جمشید (Thakht jamshid) (یا پارسه یا پرسپولیس، پرسه پلیس، هزارستون، صدستون و یا چهل منار) نام یکی از شهرهای باستانی ایران است که طی سالیان متمادی پایتخت باشکوه و تشریفاتی پادشاه ایران در زمان امپراتوری هخامنشیان بوده است و جزو مناطق گردشگری فارس به حساب می آید.

در این شهر باستانی کاخی به نام تخت جمشید وجود دارد که در دوران زمامداری داریوش بزرگ، خشایارشا و اردشیر اول بنا شده و به مدت 200 سال آباد بوده است. درسال 518 پیش از میلاد بنای تخت جمشید به عنوان پایتخت جدید هخامنشیان در پارسه آغاز گردید. بنیان گذار تخت جمشید داریوش بزرگ بود، البته پس از او پسرش خشایارشا و نوه اش اردشیر یکم با گسترش این مجموعه به گسترش آن افزودند.

 

مناطق گردشگری فارس

 

بسیاری از آگاهی های موجود که در مورد پیشینه هخامنشیان و فرهنگ آنها در دسترس است به خاطر سنگ نبشته ها و فلز نوشته هایی است که در این کاخ ها و بر روی دیواره ها و لوحه ها حکاکی شده است.

تخت جمشید در شمال شهرستان مرودشت جای دارد. در فاصله 6 و نیم کیلومتری از تخت جمشید نقش رستم قرار دارد.

در نقش رستم آرامگاه های شاهنشاهانی مانند داریوش بزرگ، خشایارشا، اردشیر یکم و داریوش دوم واقع است. آرامگاه پنجمی هم هست که نیمه کاره باقی مانده و احتمالا متعلق به داریوش سوم است.

 

پاسارگاد-آرامگاه کوروش کبیر

 

یکی از مناطق گردشگری فارس، بنای تاریخی پاسارگاد با قدمتی 2500 ساله است که به دلیل وجود مقبره کوروش بزرگ اهمیتی دو چندان پیدا کرده است. به نحوی که در اوایل سال 1393 بازدید تورهای اروپایی از این مکان رشد 200 درصدی نسبت به سال های قبل داشته است.

 

مناطق گردشگری فارس

متن منشور حقوق بشر کوروش کبیر 

 

اینک که به یاری «مزدا» تاج سلطنت ایران و بابل و کشور های چهار گوشه جهان را به سرگذاشته ام اعلام می کنم که تا روزی که زنده هستم و مزدا توفیق سلطنت را به من می دهد دین و آئین و رسوم ملت هائی را که من پادشاه آنها هستم محترم خواهم شمرد و نخواهم گذاشت که حکام و زیردستان من دین و آئین و رسوم ملت هائی که من پادشاه آنها هستم یا ملت های دیگر را مورد تحقیر قرار بدهند یا به آنها توهین نمایند.

من از امروز که تاج سلطنت را به سرنهاده ام تا روزی که زنده هستم و مزدا توفیق سلطنت را به من می دهد هرگز سلطنت خود را بر هیچ ملتی تحمیل نخواهم کرد و هر ملتی آزاد است که مرا به سلطنت خود قبول کند یا نکند و هرگاه نخواهد مرا پادشاه خود بداند من برای سلطنت آن ملت مبادرت به جنگ نخواهم کرد.

 

 

مناطق گردشگری فارس

من تا روزی که پادشاه ایران هستم نخواهم گذاشت کسی به دیگری ظلم کند و اگر شخصی مظلوم واقع شد من حق وی را از ظالم خواهم گرفت و به او خواهم داد و ستمگر را مجازات خواهم کرد. من تا روزی که پادشاه هستم نخواهم گذاشت مال غیر منقول یا منقول دیگری را به زور یا به طریق دیگر بدون پرداخت بهای آن و جلب رضایت صاحب مال تصرف نمایند.من تا روزی که زنده هستم نخواهم گذاشت که شخص دیگری را به بیگاری بگیرد و بدون پرداخت مزد وی را به کار وادارد. من امروز اعلام می کنم که هرکسی آزاد است که میل دارد سکونت کند مشروط بر اینکه در آنجا حق کسی را غصب ننماید و هر شغلی را که میل دارد پیش بگیرد و مال خود را به هر نحو که مایل است به مصرف برساند مشروط بر اینکه لطمه به حقوق دیگران نزند.هیچکس را نباید به مناسبت تقصیری که یکی از خویشاوندانش کرده مجازات کرد. من برده داری را برانداختم و به بدبختی های آنان پایان بخشیدم.من تا روزی که به یاری مزدا زنده هستم و سلطنت می کنم نخواهم گذاشت که مردان و زنان را به عنوان غلام و کنیز بفروشند و حکام و زیر دستان من مکلف هستند که در حوزه حکومت و ماموریت خود مانع از خرید و فروش مردان و زنان بعنوان غلام و کنیز بشوند و رسم بردگی باید به کلی از جهان برافتد.از مزدا خواهانم که مرا در راه اجرای تعهداتی که نسبت به ملت های ایران و بابل و ملل چهار جانب جهان بر عهده دارم موفق گرداند.

 

جاذبه های گردشگری شیراز

 

مهد فرهنگ و زیبایی(شهر شیراز) که محل تولد مشاهیری  همچون حافظ و سعدی بوده است، از جمله مناطق گردشگری فارس به حساب می آید که سالانه گردشگران زیادی را از اکثر نقاط جهان جذب می کند.

 

آرامگاه حافظ

 

حافظیه، مجموعه ی آرامگاه موجود در شمال شهر شیراز در جنوب دروازه قرآن یکی دیگر از مناطق گردشگری فارس است. این مجموعه به دلیل جای دادن آرامگاه حافظ شیرازی در خود به این نام مشهور شده است. مساحت حافظیه 2 هکتار بوده و از دو صحن شمالی و جنوبی تشکیل یافته که این صحن ها توسط تالاری از یک دیگر جدا شده اند. شیوه معماری این تالار مربوط به دوره های هخامنشیان و زندیان است.

 

مناطق گردشگری فارس

 

خواجه شمس الدین محمد شیرازی متخلص به «حافظ» غزلسرای بزرگ و از خداوندان شعر و ادب پارسی است. وی حدود سال 726 هجری قمری در شیراز متولد شد. علوم و فنون را در محفل درس استادان زمان فرا گرفت و در علوم ادبی عصر پایه ای رفیع یافت.

 

آرامگاه سعدی

 

سعدیه آرامگاه یکی از بزرگترین شاعران قرن هفتم تاریخ ادبیات فارسی سعدی شیرازی است که در شمال شرقی شیراز و در مجاورت باغ دلگشا واقع شده است که جزو پرطرفدارترین مناطق گردشگری فارس می باشد.

این مکان در ابتدا خانقاه سعدی بوده که وی اواخر عمر خود را در آنجا می گذرانیده است. جایی که از ذره ذره خاک آن بوی عشق می آید؛

 

 

مناطق گردشگری فارس

 

ز خاک سعدی شیراز بوی عشق می آید

                                     هزار سال پس از مرگ او گرش بوئی

 

حمام وکیل

 

حمام وکیل در غرب مسجد وکیل ساخته شده و از پیشرفته ترین اصول معماری زمان خود برخوردار بوده است. این بنا در دوره زندیه به دست کریم خان زند ساخته شد. این حمام در کانون شهر شیراز و نزدیک دیگر بناهای زمان زندیان همچون بازار وکیل و مسجد وکیل که از جمله مناطق گردشگری فارس می باشند، جای دارد.

 

مناطق گردشگری فارس
از بخش های دیدنی این حمام بخش شاه نشین است که ویژه شاه بوده است. این بنا با شماره 917 در فهرست آثار ملی ایران نگاشته شده است.

 

 

بهشت گمشده (تنگ بستانک)

 

بهشت گمشده نام منطقه ای خوش آب و هوا و سرسبز از مناطق گردشگری فارس است که در شهرستان مرودشت و کامفیروز واقع شده است. نام اصلی این مکان تنگ بستانک بوده است که اکنون به بهشت گمشده مشهور شده و در چهار ماه اردیبهشت، خرداد، تیر، مرداد بیشترین بازدیدکنندگان به منطقه مراجعه می کنند.

 

مناطق گردشگری فارس

 

مسیر دسترسی به تنگ بستانک از میان روستاهای بیضا و کامفیروز و کوچه باغ ها مزارع و باغات اولین جاذبه ای است که گردشگران در سفر به بهشت گم شده تجربه می کنند.

 

تنگه رغز 

 

از دیگر مناطق گردشگری فارس، تنگه رغز در استان فارس 30 کیلومتری شهرستان داراب است. این تنگه سرجمع دارای 64 آبشار است که از این 64 آبشار 14 آبشار مورد استفاده مردم است. تنگه رغز در دل کوه و میان صخره ها محصور شده است. رغز در لغت به معنای راه بکر و لغزنده است. 

 

مناطق گردشگری فارس

 

آبشارهای رغز دارای ارتفاعات متفاوتی هستند که بلندترین آن 65 متر و کوتاه ترین آن 6 متر است و مابقی آبشارها با پرش از روی آن و افتادن در آب قابل گذر است. از سرچشمه نیز بدون استفاده از وسایل مخصوص امکان بازدید از چند حوضچه و آبشار وجود دارد و در نهایت با رسیدن به آبشاری به ارتفاع 23 متر کوه پیمایی بدون وسایل مخصوص پایان می یابد و برای دیدن بقیه حوضچه ها و آبشارها نیاز به تور لیدر و وسایل مخصوص کوهنوردی است.

 

 

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *