مکان های دیدنی همدان
همدان، شهر هخامنش
2019/06/18
جاذبه های گردشگری اردبیل
7 جای دیدنی اردبیل
2019/06/22

کرمانشاه در یک نگاه

جاذبه های گردشگری کرمانشاه

استان کرمانشاه هفدهمین استان ایران از نظر وسعت به شمار می رود. استان کرمانشاه که 5/1 درصد مساحت کشور را دربرمی گیرد از استان های غربی به شمار می رود و با کشور عراق مرز مشترک دارد. این استان از شمال به استان کردستان، از جنوب به استان لرستان و ایلام، از شرق به استان همدان و از غرب به کشور عراق محدود می شود. مرکز این استان شهر کرمانشاه است.

از جمله جاذبه های گردشگری کرمانشاه می توان به موارد زیر اشاره کرد :

طاق بستان

 

طاق بستان نماد شهر کرمانشاه است و به معنی طاقی از سنگ و مجموعه ای از سنگ نگاره ها و سنگ نبشته های دوره ساسانی است. این اثر باستانی که از جمله جاذبه های گردشگری کرمانشاه است در شمال غربی این استان واقع شده است.

این مجموعه در قرن سوم میلادی ساخته شده و ارزش هنری و تاریخی زیادی دارد. چند صحنه تاریخی از جمله تاج گذاری خسرو پرویز، تاج گذاری اردشیر دوم، تاج گذاری شاهپور دوم و سوم و همچنین چند سنگ نوشته (کتیبه) به خط پهلوی کتیبه ای در آن کنده کاری شده است.

 

جاذبه های گردشگری کرمانشاه

 

وجود کوه و چشمه در این مکان آن را از گذشته دور تا به امروز به گردشگاهی روح فزا تبدیل نموده است. در کنار محوطه ی تاریخی طاق بستان درخت چنار قدیمی وجود دارد که به باور مردم محلی بیش از 600 سال عمر دارد.

بازار کرمانشاه

 

بازار کرمانشاه مرکز تجاری سنتی شهر کرمانشاه است. این بازار در حدود 200 سال پیش و در زمان حاکم شهرکرمانشاه محمد علی میرزای دولتشاه ساخته شده است.

بازار دارای 18 راسته است و در زمان خود بزرگترین بازار سرپوشیده خاورمیانه به حساب می آمده است.

 

جاذبه های گردشگری کرمانشاه

 

چهار سوق ها و ورودی های زیبای آن نشانگر دید زیبای معماران عصرهای گذشته و فرهنگ غنی این منطقه می باشد.

بازار کرمانشاه که در اثر عبور خیابان های اصلی شهر هم اکنون به چهار قسمت تقسیم گشته است.

مسجد جامع شافعی

 

یکی از جاذبه های گردشگری کرمانشاه، مسجد جامع شافعی مسجد جامع اهل سنت در شهر کرمانشاه است که در راسته بازار کرمانشاه (تاریکه بازار) قرار دارد و در سال 1324 تاسیس شده است.

 

جاذبه های گردشگری کرمانشاه

 

این مسجد از یک سو به میدان جوانشیر و از سوی دیگر به تاریکه بازار منتهی می شود. این مسجد در محلی که پیش تر زائر سرا بوده توسط تعدادی از خیرین اهل سنت به سرپرستی ملاسید حسین مسعودی خریداری و احداث شد. امروزه تنها در بنای تازه مسجد که در کنار بنای قدیمی و به سبک مساجد ترکیه ساخته شده نماز برگزار می شود.

این مسجد باشکوه از آن زمان تاکنون همواره در حال توسعه و زیباسازی بوده و در حال حاضر مسجد شافعی ها با گلدسته های زیبا و بلندش بر رونق شهر کرمانشاه افزوده است.

صحنه کرمانشاه-پایتخت موسیقی عرفانی ایرانی

 

صحنه یکی از جاذبه های گردشگری کرمانشاه و از شهرهای زیبای این استان در مسیر کنگاور به بیستون است. این شهرستان دارای دو بخش مرکزی و دینور است. مرکز این شهرستان شهر صحنه است که در 50 کیلومتری کرمانشاه قرار گرفته است.

سراسر خیابان های این شهر پوشیده از درختان چنار کهنسال است که طراوت خاصی به محیط بخشیده است.

مردم خوب این شهر بیشتر اهل عرفان و موسیقی هستند. بیشتر تنبور نوازان ایران از این شهر برخاسته اند. پس از بازدید شهر زیبای صحنه و سراب صحنه می توانید از کباب این شهر بخورید و خاطره ای خوش از سفرتان را رقم بزنید.

 

جاذبه های گردشگری کرمانشاه

 

سراب صحنه از مناطق دیدنی شهرستان صحنه می باشد و دارای آبشار، رودخانه ها و چشمه های بسیار، درختان وحشی، باغ میوه، کوه های سر برافراشته و غار کیکاووس می باشد. این امر منطقه را به سرزمینی حاصلخیز با هوایی معتدل تبدیل نموده است.

محوطه تاریخی بیستون-هرسین

 

محوطه باستانی بیستون تنها مجموعه و اثری از استان کرمانشاه است که در فهرست جهانی ثبت شده است. از کوه بیستون در متون تاریخی با نام های بغستان، بهستان و بهستون یاد شده است.

 

جاذبه های گردشگری کرمانشاه

 

محوطه تاریخی بیستون در شهرستان هرسین استان کرمانشاه واقع است و از اعتباری مضاعف در تاریخ ایران باستان برخوردار است. محوطه تاریخی بیستون در مکانی استراتژیک بر سر راه مهم اتصال دهنده ی فلات ایران به بین النهرین قرار گرفته و از دوران باستان مورد استفاده بوده است.

 

جاذبه های گردشگری کرمانشاه

 

محوطه تاریخی بیستون آثاری از پیش از تاریخ تا حکومت های اسلامی را در خود جای داده است. آثاری همچون غار شکاچیانمر خریلمر تاریکمر آفتابمر دودرتپه نادریسراب بیستونجاده حاشیه سراببقایای گورستان قدیمیدژ تاریخی مدفوننیایشگاه شاهنشاهان مادنقش برجسته داریوش بزرگمجسمه هرکولنقش برجسته میتریدات دوم شاهنشاه اشکانینقش برجسته گودرزسنگ بلاشپرستشگاه شاهنشاهان پارتیبقایای شهر باستانی هخامنشیان و پارتیانبقایای بناهای ساسانیکتیبه فرهاد کوه کنبقایای پل ساسانیبقایای سد ساسانیسنگ های تراشیده ساسانیانکاروانسرای ایلخانیبناهای ایلخانیکاروانسراهای صفویوقف نامه شیخ علیخان زنگنهپل بیستون و آثار پراکنده دیگری در بیستون قرار دارد.

غار قوری قلعه

 

غار قوری قلعه در 25 کیلومتری شهر روانسر استان کرمانشاه، در دامنه کوه شاهو و مشرف بر جاده روانسر-پاوه و در همسایگی روستای زیبایی به همین نام جای گرفته است.

غار قوری قلعه از طولانی ترین، بزرگترین و شگفت انگیز ترین غارهای آبی آسیا و ایران است.

 

جاذبه های گردشگری کرمانشاه

 

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *