جاذبه های گردشگری کرمانشاه
کرمانشاه در یک نگاه
2019/06/19
مناطق گردشگری لرستان
لرستان را بهتر بشناسیم
2019/06/23

7 جای دیدنی اردبیل

جاذبه های گردشگری اردبیل

استان اردبیل در شمال غربی ایران در منطقه ی آذربایجان واقع شده است. این استان در 23 فروردین سال 1372 از استان آذربایجان شرقی جدا و به استانی مستقل تبدیل شد.

مرکز این استان شهر اردبیل یا شهر مقدس، واژه ای اوستایی است که ترکیبی از آرتا(مقدس) و ویل(شهر) می باشد.

استان اردبیل یکی از مناطق گردشگری در ایران و از ویژگی های این استان آب و هوای مطبوع و خنک این منطقه در فصل های بهار و تابستان است.

مجتمع های آبگرم سرعین در 22 کیلومتری غرب شهر اردبیل یکی از مشهورترین جاذبه های گردشگری اردبیل است.

 

سبلان محل بعثت زرتشت پیامبر ایرانی

 

کوه سبلان در 40 کیلومتری شهر اردبیل و 25 کیلومتری جنوب شرقی مشکین شهر واقع می باشد. کوه سبلان(به ترکی آذربایجانی ساوالان، به تالشی سفلون) از کوه های مرتفع ایران در شمال غرب ایران است و در بین استان اردبیل و آذربایجان شرقی قرار دارد. ساوالان یک کوه آتشفشانی غیرفعال و سومین قله بلند ایران(پس از علم کوه و دماوند) به ارتفاع 4811 متر است.

 

جاذبه های گردشگری اردبیل

 

کوه ساوالان محل بعثت زرتشت پیامبر ایران بوده و پیام جاودانه «گفتار نیک، کردار نیک و پندارنیک» در آنجا بر دل وی جاری شده است.

نیچه در کتاب«چنین گفت زرتشت» به پایین آمدن زرتشت از کوه ساوالان اشاره کرده است و این کوه از این نظر مکانی مقدس و مورد احترام است، بطوریکه بومیان و عشایر منطقه به نام آن قسم یاد می کنند.

ساو به معنی پیغام و آلان به معنی گیرنده(گیرنده وحی) نیز به ریشه این معنی اشاره دارد.

دهانه آتش فشان خاموش آن در استان اردبیل و در بالای این قله بصورت دریاچه ی کوچکی در آمده است.

 

جاذبه های گردشگری اردبیل

 

ساوالان آتش فشانی خاموش است که در اکثر مواقع پوشیده از برف و یخ بوده و چشمه های آب گرم و سرد معدنی فراوانی دارد. سبلان به خاطر آبگرم های طبیعی دامنه کوه، طبیعت تابستانی زیبا و پیست اسکی آلوارس جزو جاذبه های گردشگری اردبیل به حساب می آید.

 

آب گرم های منطقه گردشگری سبلان

 

«منطقه گردشگری سبلان» که به عنوان «دهکده توریستی سبلان» نیز نامیده می شود در سایتی به وسعت 110 هکتار در کنار جاده ارتباطی نیر به سراب و در 5 کیلومتری غرب شهر نیر و در جوار رودخانه بالقلو قرار دارد که در بردارنده چندین دهنه آبگرم معدنی می باشد.

 

جاذبه های گردشگری اردبیل

 

در این میان آبگرم معدنی برجلو (بوشلی) با حرارت 53 درجه سانتی گراد و آبگرم قینرجه با حرارت 73 درجه سانتی گراد که به صورت سنتی مورد استفاده قرار می گیرد به دلیل دارا بودن خواص درمانی همچون تسکین و درمان دردهای رماتیسم و درد مفاصل و رفع خستگی از آوازه بیشتری برخوردار می باشند.

 

اردبیل-جاده ارتباطی نیر به سراب

 

این منطقه که در سال 88 به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری اردبیل مورد تصویب هیئت دولت قرار گرفت برای ایجاد مجتمع های آب درمانی و تاسیسات گردشگری و اقامتی به بخش خصوصی واگذار شده است.

چشمه های آب گرم سرعین

 

شهرستان سرعین در 25 کیلومتری جنوب اردبیل قرار دارد. چشمه های آب گرم سرعین با دما، خاصیت و ویژگی های درمانی خاصی از دل زمین می جوشند و هرسال در فصل تابستان گردشگران بسیاری را از ایران و خارج از ایران به سوی خود جلب می کنند به همین خاطر جزو برترین جاذبه های گردشگری اردبیل حساب می شود.

 

جاذبه های گردشگری اردبیل

 

آبگرم ساری سو، آب معدنی ارجستان، آبگرم ژنرال، گاومیش گلی، قهوه سویی، ساری سو، قره سو، پهنلی سو، آبگرم چشم و مجتمع های آب درمانی سبلان، بش باجیلار و حمام طبیعی شفا از چشمه های آب گرم این شهر هستند.

استحمام در این چشمه ها اثر آرام بخش دارد و باعث تسکین دردهای عصبی، رماتیسمی و عصبی مفصلی می شود.

بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

 

بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی در میدان عالی قاپوی اردبیل قرار دارد. مجموعه بقعه شیخ صفی الدین به نام عارف نامدار شیخ صفی الدین اردبیلی جد سلاطین صفویه در سال 735 هجری قمری به دست فرزند او صدرالدین موسی بنا شد که مجموعه ای از آرامگاه های بزرگان مشایخ و سلاطین صفوی و فضاهای آیینی و عبادی در اردبیل است.

این مجموعه ارزشمند که یکی از 10 اثر باستانی مهم ایران به شمار می آید پنج تیر 89 به عنوان یازدهمین اثر ارزشمند تاریخی ایران از سوی یونسکو به ثبت جهانی رسید.

 

جاذبه های گردشگری اردبیل

 

منزل و خانقاه شیخ صفی الدین اردبیلی بنیانگذار صفویه در همین مکان قرار دارد. طبق وصیت شیخ جنازه اش را در در اتاقی کنار خلوتخانه، باغچه و حوضخانه دفن کردند. روی قبر او را بنا و ساختمانی ساختند که بعد از مرگش بقیه خاندانش را در همانجا دفن کنند.

نکته ای که این آرامگاه را از نظر هنری متمایز کرده اینست که انواع هنرهای کاشی کاری، خوش نویسی، گچ بری، تذهیب، نقره کاری در نهایت زیبایی و استادی در این بنا بکار گرفته شده است.

در این منطقه تاریخی چند موزه تخصصی هم وجود دارد که جزو دیگر جاذبه های گردشگری اردبیل است : موزه تخصصی باستان شناسی، موزه سنگ و کتابخانه تخصصی بقعه شیخ صفی و موزه چینی ها یا چینی خانه از بخش های مختلف این مکان تاریخی است.

دریاچه شورابیل

 

دریاچه شورابیل در خیابان دانشگاه اردبیل یکی دیگر از جاذبه های گردشگری اردبیل است.

 

جاذبه های گردشگری اردبیل

 

مطالعات زمین شناختی نشان می دهد که قدمت این دریاچه قدیمی تر از ارومیه است. پلیکان های خاکستری، اردک تاجدار، اردک چشم طلایی، غاز خاکستری، غاز زنگوله بال، لک لک سیاه و … از پرندگان مهاجر و دراج، قرقاول، مرغابی، خوتکا، حواسیل، چنگر، آنگوت از جمله پرندگان بومی هستند که در این دریاچه زیبا زیست می کنند.

کناره های دریاچه شورابیل از جمله مراکز عمده جذب جهانگرد درون شهری در سال های گذشته بوده و این دریاچه دارای امکانات تفریحی، ورزشی و فرهنگی بسیاری است که از آن جمله می توان به امکانات قایق رانی، پیست دو و میدانی، پیست دوچرخه سواری، باغ وحش، تعدادی هتل، یک شهربازی همراه با رستورانی در وسط دریاچه اشاره کرد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *